1. Využití
Německý ovčák se uplatňuje po celém světě v policejních, záchranářských, vojenských, společenských službách. Jako pastevecký pes se dnes už téměř nevyužívá, pouze v zemi jeho původu stále pase stáda. Německý ovčák je pes velice energický, aktivní a vytrvalý, proto se uplatňuje spíše jako partner policistů, horské a záchranné služby, vyšetřovatelů hasičů a také jako společník, výborný osobní hlídač a sportovec pro účast na závodech z výcviku, výstavách, kde je také požadována jejich fyzická vytrvalost.
2. Historie
V době svého vzniku se používal hlavně jako ovčácký pes. Oficiálně uznané plemeno existuje od roku 1899, kdy byl uznán jeho standard jako samostatného plemene. Toto plemeno se vyvinulo z německých selských psů. Název napovídá, že jeho hlavním úkolem bylo hlídání stád ovcí a dobytka. Z důvodu přísného výběru se hlavními vlastnostmi těchto psů staly pracovitost, poslušnost a odvaha. Byl rozdělen na dva typy, nížinný a horský. Nížinný typ měl krátkou srst, horský dlouhou srst.
Byl používán za I. světové války v německé armádě. Posléze byl německý ovčák dovezen také do USA a Velké Británie. Psi si ve válkách vysloužili svoje velmi dobré místo, ač se to na internetu nezmiňuje, kvůli pouze jedinému psovi dokázala Francie vyhrát nad Německem v I. světové válce. Za války bylo v německých psincích uváděno okolo 5000 psů. Po válce byli psi utraceni. Pouze v USA se snažili navrátit psy do normálního života. Většinou si je brali vojáci, kteří s nimi pracovali.